Istorie Martie 29, 2014

Conform inscriptiei de pe clopotul mare al bisericii,a ar fi zidita in anul1803 de catre Ioanita-Sandu Sturza, Domnul Moldovei si Ecaterina,Doamna (pe atunci era paharnic si a devenit Domnitor in 1822).

Exista tabloul votiv cu cei doi ctitori in biserica prcum si pomelnicul celor din familia lor la proscomidiar.Biserica este zidita din piatra de cariera in stilul nou moldovenesc,cu o grosime a zidului de 1,2 metri si cu toate ca nu avem dovezi se banuiest ca ar fi activat ca schit datorita faptului ca in jurul ei am gasit urmele a ceea ce pare sa fie un grup de chilii manastiresti si intre clopolnita si pridvor se gaseste o tainita cu intrare secreta specifica manastirilor pentru a ascunde odoarele in timpul navalirii vrajmasilor,sau pentru a pedepsi pe fratii de manastire care nu faceau ascultare.Unii batrani spun ca au auzit de la inaintasii lor cum ca biserica ar fi fost zidita pe locul unui vechi schi monahal care a fost parasit odata cu inaintarea satului catre acesta,dar cum am mai spus nu avem dovezi clare.Parohia este alcatuita din 150 familii,majoritatea pensionari si dintre acestia peste jumatate vaduvi,si cu toate acesta avem o viata spirituala activa,cu participarea activa a acestora atat la slujbele de la biserica cat si la nevoile parohiei.