Preot paroh Dorel Crăcană

Preoți slujitori Martie 29, 2014

Ma numesc pr.Cracana Dorel,sunt nascut la data de 24 august 1978,in orasul Iasi,am copilarit si am urmat scoala primara in orasul Pascani,apoi am studiat la Seminarul Teologic “Veniamin Costache”de pe langa Manastirea Neamtu timp de patru ani,si un an la Seminarul Teologic “Sfantul Ioan Iacov Hozevitul”din orasul Dorohoi.In anul 1999 m-am casatorit cu domnisoara Gurzun Daniela din localitatea Cristesti si impreuna avem doi copii:Alexandru-Silvestru de 12 ani si Demetra-Adana de 6 ani, si am fost preotit de Parintele Patriarh Daniel,pe atunci Mitropolit la Iasi,in data de 14 decembrie 1999 la Manastirea Bucium pe seama parohiei “Sf. Vasile cel Mare”,din satul Horia,protopopiatul Saveni,Judetul Botosani,iar practica liturgica an savarsit-o la Manastirea Galata din Iasi.Incepand cu data de 1 ianuarie 2000 am pastorit parohia respectiva pana la data de 30 iunie 2005,timp in care am ridicat o casa parohiala noua si am reusit sa restaurez biserica care se afla intr-o stare avansata de degradare.Din data de 1 iulie 2005 am primit transferul la parohia “Adormirea Maicii Domnului”din satul Oboroceni,Protopopiatul Pascani unde activez ca preot paroh si in ziua de azi.Aici am reusit impreuna cu credinciosii din parohie sa pictam biserica integral,sa restauram catapeteasma si alte obiecte de cult,si sa finisam casa parohiala.in 2012 am inceput sa zidim o casa sociala si tot in acest an m-am inscris la Facultatea de Teologie Ortodoxa “Dumitru Staniloae”.